Gode måder at håndtere asbest på tage (Næstved)

For medlemmer af AMO i bygge- og anlægsbranchen (supplerende arbejdsmiljøuddannelse).

Baggrund

Ved overenskomstforhandlingerne i 2023 blev det besluttet, at Byggeriets Arbejdsmiljøbus skulle undersøge muligheden for at kunne tilbyde en supplerende arbejdsmiljøuddannelse for medlemmer af AMO i bygge- og anlægsbranchen.

Det betyder, at Bam-bus i andet halvår af 2025 afholder et pilotprojekt, hvor der udbydes fem kursusdage med supplerende arbejdsmiljøuddannelse. Der bliver afholdt en kursusdag i hver region på erhvervsskoler i Odense, Næstved, Ålborg, Århus og hovedstadsområdet.

Om uddannelsen

Der vil både være fokus på sikkerhed ved arbejde på tage samt sikker håndtering af asbest. Deltagerne vil lære at risikovurdere arbejdsopgaver ved hjælp af værktøjer, så sikkerhedsniveuaet passer til regler og opgave, der skal udføres.

Målgruppe

Den supplerende arbejdsmiljøuddannelse er for medlemmer af arbejdsmiljøorganisationen i både virksomheder og på byggepladser, hvor virksomheden er omfattet af Bam-bus. Udgangspunktet er, at der kan tilmeldes max. fem AMO medlemmer på hver kursusdag, men har I flere relevante deltagere, eller er I en mindre virksomhed, hvor der ikke er krav til AMO, så er I velkomne til at kontakte sekretariatet i Bam-bus for at høre om mulighederne for at deltage alligevel.

Læs også