Ny plan skal afvikle asbestproblemerne hos landets boligejere
Politikerne må være mere ambitiøse, hvis vi reelt skal af med den sundhedsskadelige asbest i landets boliger, lyder det fra arbejdsgiverne i Dansk Håndværk.
Derfor foreslår organisationen, at man iværksætter en ambitiøs plan, der sikrer, at de omkring 380.000 boliger med et asbesttag bliver renoveret under ordnede forhold. Og det kan kun ske, hvis man samtidigt hjælper de mange boligejere, der er kommet i klemme, økonomisk.
– Holland indførte allerede i 1997 en ambitiøs plan, der over en årrække skulle reduceret antallet af boliger med asbest voldsomt. Planen ligner på mange måder det, der er sket i Danmark siden 2024 – men på et punkt er der en væsentlig forskel. Ud over stramninger af arbejdsregler, krav om autorisation o.s.v. indførte de hollandske politikere nemlig samtidigt et tilskud til renovering. Men det punkt er man sprunget over i Danmark, og det er en væsentlig årsag til, at vi fortsat står med de voldsomme udfordringer. Der er typisk tale om huse i yderområder og landzoner med lav ejendomsvurdering og værdistigning, hvor det derfor er vanskeligt at finansiere omkostningerne. Omvendt er der få villaer med meget høj ejendomsværdi, der er opført med denne type af simple pladetag, der kan indeholde de gifte stoffer, forklarer direktør i Dansk Håndværk Morten Frihagen.
Tilskud til differencen
For at få gang i udskiftningen af asbesttagene foreslår organisationen derfor, at politikerne nu tilføjer det sidste element, som vejen mod en total afvikling i Danmark.
– Meromkostningen for at udskifte et asbesttag i forhold til et tilsvarende tag er i dag omkring 90.000 kroner for et gennemsnits hus i de områder, hvor problemerne er størst. Det er den difference, der er en særlig udfordring for boligejeren, og derfor det beløb, man skal reducere igennem et tilskud. Vi foreslår at man giver et tilskud svarende til 25 pct. af differencen, dog maksimalt 30.000 kr. Når bygningen samtidigt får lagt et nyt tag, stiger den i værdi til gavn for ejeren, og tilskuddets størrelse skal derfor ses i forhold til det, understreger Morten Frihagen.
Skal sikres mod snyd
Organisationen fremlægger derfor en samlet plan for, hvordan en ordning kan sikre, at kun boliger, der forbedres med et nyt tag – i stedet for blot at blive revet ned – kan modtage støtte.
– Gennem et fast tilskud per kvadratmeter og en maksimal grænse for det samlede beløb, sikrer vi at boligejerne ikke bindes til blot at lægge et tilsvarende pladetag, men kan vælge dyrere løsninger som eksempelvis tegl, hvis de selv betaler prisdifferencen. Samtidigt bør betingelserne for tilskud skrues således sammen, at det skal dokumenteres, at arbejdet er udført af en autoriseret virksomhed og at asbestaffaldet er afleveret til destruktion på korrekt vis. Og for at sikre mod snyd, bør der være et krav om, at oplysningerne i BBR-registeret viser, at der er tale om en bygning til beboelse, at den havde asbesttag og at det er udskiftet med et nyt tag. Kravene sikrer, at der ikke kan søges tilskud til tage, der reelt ikke har asbest, at der kun er tale om boboelsesejendomme og at der ikke blot foretages en simpel nedrivning af bygningen, fastslår Morten Frihagen.
Ifølge Dansk Håndværksk beregninger vil ordningen over en fire års periode koste staten i størrelsesordenen 1,4 mia. årligt. Til gengæld løser den en væsentlig del af den asbestudfordring, vi står med, samtidigt med at man hjælper de mange boligejere, der er kommet i klemme på grund af de skrappe restriktioner, politikerne har indført de seneste år. Modsat vil indtægterne ved ejendomsværdiskatten i årene fremover stige, som følge af den værdistigning, der vil være ved de renoverede boliger.
Dansk Håndværk foreslår konkret:
Om planen:
- Tilskud gives til fjernelse af asbest på hustage på boliger.
- Differencen ifht. et udskiftning af et tilsvarende tag uden asbest er normalt ca. 700,- kr/kvm.
- Tilskuddet beregnes som 25 pct. af denne difference, dog maksimalt 30.000,- kr.
- Gratis aflevering for aut. virksomheder af asbest på godkendte affaldsanlæg.
- Tilskudsmuligheden garanteres i en 4 årig periode
Betingelse for tilskud:
- At bygningen er registreret til beboelse i BBR-registeret.
- At bygningen var registeret med asbesttag i BBR-registeret.
- Dokumenteret at arbejdet er udført af en autoriseret virksomhed.
- Dokumenteret at virksomheden har afleveret affaldet korrekt til destruktion.
- At bygningene har fået nyt tag i forbindelse med renoveringen.
Det koster forslaget
- På landsplan findes omkring 380.000 boliger, hvor taget indeholder asbest.
- Et typisk hus i landzone, hvor der er langt flest, har i gennemsnit et tag på 130 kvm.
- Prisforskellen mellem at udskifte et tag på 130 kvm med eller uden asbest er omkring 90.000 kr.
- Ved tilskud på 25 pct. betyder det 22.500 kr. pr tag på 130 kvm.
Hvis to tredjedele af samtlige tage bliver renoveret med tilskud indenfor 4-års perioden, vil det koste 1,4 mia. per år i perioden.
